ÖRÖKLÉSI JOG
Az ember életének vitathatatlanul a részét képezi a halál, még akkor is, ha azt a legtöbben tabuként kezelik. Az öröklési jog, mint jogág egyszerre foglalja magába azt az eljárásrendet, ami alapján az örökhagyó hagyatéka átadható, valamint azokat a szabályokat is, amelyekkel tervezhetővé válik a vagyon halál utáni felosztása.
Az előre tervezés keretében említjük a végintézkedéseket (ilyen például a végrendelet), valamint az olyan speciális rendelkezéseket, mint például a halál esetére rendelt alapítvány, vagy a bizalmi vagyonkezelés.
Ügyvédi Irodánk például az alábbi kérdésekben segít Önöknek:
-
végrendelet szerkesztése,
-
öröklési szerződés szerkesztése,
-
halál esetére szóló ajándékozás,
-
halál esetére rendelt alapítvány alapítsa,
-
végintézkedések nyilvántartásba vétele és letétként kezelése,
-
hagyatéki végrehajtóként történő eljárás,
-
képviselet hagyatéki eljárásban
VÉGRENDELET
Hazánkban sajnos a mai napig rendkívül alacsony a végrendelkezési arány, mivel általánosnak mondható, hogy az emberek nem rendelkeznek kellő információval a végrendeletekről, valamint alaptalan félelmeket párosítanak a végrendeletekhez.
A végrendelet célja az előre tervezés, amellyel későbbi esetleges vitákat tudunk megelőzni. (Érdemes úgy gondolni a végrendeletre, mint egy balesetbiztosításra: a biztosítást sem azért kötjük, mert balesetet szeretnénk szenvedni, hanem azért, hogy ha baj van, akkor legyen egy támpont, ami a problémás helyzet mielőbbi megoldásában segít.
A világméretű pandémia önmagában is szörnyű következményekkel jár, azonban mindez tovább fokozódhat, amennyiben a gyász helyébe a hagyaték körüli vita kerül. A hagyaték miatti viták jelentős része megelőzhető, ha végrendelkezünk.
Egy végrendeletben:
-
kijelölhetjük, hogy ki örököljön,
-
meghatározhatjuk, hogy a hagyaték mely vagyontárgyát ki örökölje,
-
kijelölhetünk hagyatéki végrehajtót, aki segít érvényre juttatni az akaratunkat halálunkat követően,
-
előrelátóan gondoskodhatunk a családi cég jövőjéről,
-
meghatározhatjuk, hogy örököseink milyen módon gondoskodjanak az eltemettetésünkről
-
eldönthetjük, hogy halálunk után ki és milyen módon férjen hozzá az online felületeinkhez (pl. közösségi média oldalak, mint Facebook- és Instagram-profil, e-mail fiók), valamint online befektetéseinkhez (pl. BitCoin, Ethereum, egyéb kriptovaluta-fiókok).
Gondolkodjon felelősségteljesen és végrendelkezzen! Önnek nincs más dolga, mint megjelölni a vagyonelemeket és meghatározni a felosztás módját, a megvalósítást pedig ránk bízhatja!
Végrendelet készítése Újpesten vagy Újbudán.
Hagyatéki ügyvéd Újpesten vagy Újbudán.